En meningsful Jul hos Be-Ge Baltic

När årets största högtider närmar sig blev denna period för Be-Ge Baltics team ett tillfälle att inte bara se fram emot julen, utan också att bidra till meningsfulla initiativ. Socialt ansvar och en stark känsla för gemenskap är en viktig del av våra företagsvärderingar, och därför valde vi även i år att uppmärksamma årets slut genom att ge stöd till organisationer som bidrar till viktig samhällsförändring.

I år nådde Be-Ge Baltics stöd den offentliga institutionen ”Strong Together” (lit. ”Stiprūs kartu”), Litauiska Röda Korset, den offentliga institutionen ”Youth Line” (lit. ”Jaunimo linija”), föreningen för familjer med hörselnedsättning ”Aidas”, Föreningen för personer med Downs syndrom, Klaipėdas ”Litorina”-skola samt Klaipėda Technology Training Center. Vi är glada över att kunna bidra till flera organisationer som dagligen arbetar med socialt utsatta grupper, emotionellt välbefinnande, utbildning och stöd till lokalsamhället.

Förväntningarna inför julen inom företaget var i år enkla och gemytliga en festlig stämning, tid tillsammans, omtanke om varandra och symboliska initiativ som berikade vår vardag med varma upplevelser. Vi tror att omsorg om varandra och om vår omgivning börjar med små men medvetna beslut som stärker inte bara våra samhällen, utan även oss själva.

Vi ser att du använder Internet Explorer eller Edge som webbläsare. Delar av den här webbplatsen kommer därför inte visa på korrekt sätt. För bästa upplevelsen rekommenderar vi att du istället använder Google Chrome eller Mozilla Firefox.